You are currently viewing Өзін-өзі басқару күнін өткізу туралы есебі

Өзін-өзі басқару күнін өткізу туралы есебі

2021 жылдың 30 сәуірінде Қазақстан халықтарының бірлігі күні қарсаңында «Электротехника колледжі» КМҚК өзін-өзі басқару күні өтті. Бұл іс-шара 1 мамырға орайластырылды.

Өзін-өзі басқару күні-бұл оқу күні, оның барысында сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды студент-дублер жүргізеді. Колледждің барлық білім алушылары директордың бұйрығымен бекітілген сабақ кестесі бойынша оқиды.

Өзін-өзі басқару күнінің негізгі мақсаты: жеке тұлғаның өзін-өзі жүзеге асыруы үшін жағдай жасау, дербестікке, тапсырылған іске жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу, білім алушылардың шығармашылық қызметін дамыту, студенттік өзін-өзі басқару функцияларын кеңейту, білім алушыларды басқару процестеріне қатысуға тарту болып табылады.

Негізгі міндеттері:

Студенттердің көшбасшылық қабілеттерін қалыптастыру, таңдау жасай білу, өз іс-әрекеттеріне жауап беру.

Студенттер арасында оқытушылар мен колледж қызметкерлерінің жұмысына  деген сыйластық қатынасты қалыптастыру

Білім алушылардың қоғамдық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу тәжірибесін қалыптастыру.

Білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін, қарым-қатынас дағдыларын дамыту.

Білім алушылардың бойында жауапкершілік сезімін, бір-біріне дұрыс қарым-қатынасты, іскерлік қарым-қатынас стилін тәрбиелеу.

Білім алушылардың көпшілік алдында сөйлеу тәжірибесін дамыту; білім беру процесінің кері байланысының жаңа нысандарын ұйымдастыру, білім алушылардың мекемедегі білім беру процесінің жай-күйін кешенді бағалау.

Апта бойы өзін-өзі басқару күнін өткізу бойынша белсенді дайындық жұмыстары жүргізілді:

1. Студенттік өзін-өзі басқару кеңесі іс-шараларды өткізу бойынша ұйымдастыру комитетін құрды, оның міндеттеріне мыналар кірді:

— холл мен акт залын безендіру;

— сабақ өткізуге дайындық.

2. Студенттер арасында әкімшілік топ сайланды, олардың лауазымдық міндеттері анықталды. Қосымша оқытушылар тізімі студенттердің тілектерін ескере отырып жасалды, тізімдер колледждің әдіскерімен бекітілді.

3. Дублер ретінде таңдалған студенттер пән бойынша кем дегенде 3 кеңес алып, сабақтың қысқаша мазмұнын жазуға міндетті болды. Колледж әдіскері мен пән оқытушылары сабақтың қысқаша мазмұнын тексерді.

Өзін-өзі басқару күні келесі жоспар бойынша өтті:

Сағат:7.30 қатысушылардың кеңесі өтті. Бұл жиналысқа студент-дублёр,директордың ОІ жөніндегі орынбасары,директордың ТІ жөнңндегң орынбасары, колледж әдіскері,  бөлім меңгерушілері, пән мұғалімдері қатысты.

Әкімшілік өкілдері білім алушылар мен оқытушылардың құқықтары мен міндеттері туралы айтып, жаңа оқытушыларға міндеттерді түсіндірді (сабақта жаңа материалды түсінікті етіп көрсету, оны тәжірибеде пысықтау, жаттығулармен бекіту және студенттердің жұмысын бағалау).

7.45 с.– 8.00 с. — өкілеттіктерді беруге арналған салтанатты жиын (акт залында). Осы мереке алдындағы   күні таңертең салтанатты жиын өтті, онда оқытушылар мен колледж әкімшілігі дублерлер ұсынды.

8.00 сағ – 15.00 сағ – сабақ өткізу

15.00 сағ – 15.15 сағ – Өзін-өзі басқару күнінің қорытындысына арналған жиын

Директор мен оның  орынбасарлары  туындаған барлық мәселелерді тез және тиімді шешуге тырысты.  Олар колледжде, сабақ кезінде де, үзіліс кезінде де  тәртіпті сақтады. Барлық студенттер өз міндеттеріне адал және жауапкершілікпен қарады. Бұл әрқайсысы үшін өте үлкен тәжірибе, болашақта өздеріне пайдалы.

Өзін-өзі басқару күні біздің колледж өміріндегі ең жарқын және әдемі күндерінің бірі ретінде бәрінің есінде қалды.